7 bežných lezeckých chýb, ktorým sa vyhnúť.

Leto je takmer tu a plány vyraziť na skaly sa množia. Spolu s tým aj počet ľudí, ktorí sa dopúšťajú bežných chýb z lajdáctva ohrozujúcich zdravie.

Čo to vlastne takou bežnou chybou je? Je to aktivita alebo nečinnosť, ktorá môže vyústiť do vážneho zranenia či dokonca smrti. Ľudia si väčšinou neuvedomujú, že ju robia. Tieto prešľapy z nepozornosti a lenivosti sú oveľa bežnejšie ako si myslíte a robia ich ako nováčikovia, tak aj starí veteráni.

Ešte je len jar a vo svete sa už stalo zopár vážnych zranení a úmrtí, pričom niektorým sa dalo určite predísť.

Lano vedené poza nohu

Ak ste prvolezec, lano by ste nikdy nemali viesť poza svoju nohu. Stáva sa to vtedy, ak vaša lezecká línia prechádza krížom ponad istenie pod vami alebo ak leziete vertikálnu špáru a nohu založíte do špáry popred vaše lano.

Pri pohybe ponad istenie sa uistite, aby lano stále prechádzalo popred vaše nohy, členky a chodidlá.

Čo sa môže stať: Ak spadnete lano vás preklopí dole hlavou a vy si udriete chrbát a/alebo hlavu o skalu. V tomto prípade vám nepomôže ani to, že budete mať prsný úväz.
Najhorší prípad: Lezec zomrie na následky úrazu.
Ako sa tomu vyhnúť: Vedenie lana by malo byť dôležité rovnako ako lezenie samotné. Buďte pozorný, všímajte si, kde by sa malo lano nachádzať a v prípade pochybností získajte viac inštrukcií od skúsenejších.

Nezabezpečený koniec lana

Toto je pre vás ističi! Ak spúšťate prvolezca, uistite sa, že máte dostatočne dlhé lano. Dosť často sa stáva, že lezci vbehnú do 35-metrovej cesty (kde potrebujete aspoň 70m lano) iba s 60m lanom.

Čo sa môže stať: Lano sa prešmykne cez ruku a istiacu pomôcku a lezec spadne.
Najhorší prípad: Horolezec zomrie na následky úrazu.
Ako sa tomu vyhnúť: Vždy mať uviazaný uzol na konci lana pomôže, ale stále potrebujete dostať lezca dole. Najlepší spôsob ako sa takejto situácii vyhnúť je čítať poriadne sprievodcov, opýtať sa ľudí okolo a zistiť, aké dlhé lano na cestu potrebujem. Niektoré športové cesty si dnes vyžadujú 80m lano.


Vláčne istenie

Ďalšia vec pre ističov. Lenivé a nepozorné istenie môže mať toľko rôznych podôb, že každý rok lezci vymyslia nový spôsob ako byť pri istení nepozorný. Zopár príkladov: príliš veľa povoleného lana, nesledovanie lezca, kontrola telefónu, rozhovor s inými lezcami, postavenie ďaleko od steny, snívanie s otvorenými očami.

Čo sa môže stať: Veľmi veľa vecí. Lezec sa preletí viac ako by bolo potrebné, vás nekontrolovane ťahá k stene a pod.
Najhorší prípad: Vytiahne vás hore a poudiera o stenu. Lezec spadne a tiež sa poudiera, alebo spadne až na podlahu. Každý je zranený.
Ako sa tomu vyhnúť: Buďte dobrým a pozorným ističom. Dávajte pozor, odložte svoj telefón, sledujte lezca a komunikujte s ním.

Zlanenie z lana

Znie to šialene však? Ale nie je. Každý rok lezci nedajú pozor a vyzlania zo svojho lana či lán. Stáva sa to bežne pri simultánnom ale aj pri klasickom zlaňovaní. Je to rovnako bežné ako ostatné chyby popísané vyššie. Každý rok lezci umierajú aj kvôli tejto hlúpej chybe.

Čo sa môže stať: Lezec padá z lán na akýkoľvek povrch, ktorý ho dole čaká.
Najhorší prípad: Lezec zomrie na následky úrazu.
Ako sa tomu vyhnúť: Pri zlaňovaní majte konce lán vždy poistené. Buď laná spoločne zviažte vodcovským uzlom, alebo na každom konci vyviažte poriadny uzol. Vyhýbajte sa simultánnemu zlaňovaniu, pokiaľ sa nejedná o núdzovú situáciu.

Zlá komunikácia

Komunikácia je pri lezení dôležitá. Aj tu je priestor na veľa chýb. Často je to kvôli vzdialenosti medzi lezcom a ističom. Bežnou chybou je zámena jedného povelu za iný, či pomýlenie si povelov.

Čo sa môže stať: Lezec nie je istený a padá. Istič sa snaží chytiť voľné lano a zachytiť pád, pričom si spáli ruky.
Najhorší prípad: Lezec spadne na zem a zomrie na následky úrazu.
Ako sa tomu vyhnúť: Ak nerozumiete, radšej si to dvakrát overte. Pokiaľ je to možné, majte očný kontakt a sledujte, čo ten druhý robí. K príkazom používajte oslovenie.

Pád od vratného bodu

Ak chcete pripraviť vratný bod pre lezenie top rope, musíte sa dostať k štandu na konci cesty. Prístup k vratnému bodu môže byť problematický, hlavne ak sa vratný bod nachádza blízko hrany, alebo tesne pod ňou. Pamätajte tiež na predĺženie štandu aby sa lano pri lezení nedrelo o hranu.

Čo sa môže stať: Lezec spadne z vrchu cesty.
Najhorší prípad: Lezec zomrie na následky úrazu.
Ako sa tomu vyhnúť: V prípade ťažkého prístupu k vratnému bodu sa istite, alebo zlaňte z blízkeho stromu a následne, keď ste bezpečne zaistení do štandu si pretiahnite lano, ktoré spustíte dole.
Nesnažte sa dostať k vratným bodom, ku ktorých je veľmi ťažký nástup a hrozí riziko pádu zo skaly.

Bažant na vlastnom istení

Takže chceš liezť po vlastnom, hej? Kúpil si si čisto novú a žiarivú výstroj, pozrel na YouTube video a myslíš, že si pripravený zakladať vlastné istenie zatiaľ čo visíš na lište v ceste na hranici svojich možností.

Čo sa môže stať: Ste veľmi vyčerpaný, aby ste založili istenie. Neviete správne odhadnúť veľkosť špáry a vyberiete nespávny frend či čok.
Založíte príliš otvorený alebo zatvorený frend, nerozumiete ako v správnom smere zaťažovať svoje istenia a pri páde všetko vytrháte von.
Príliš veľké trenie lana, ktoré vzniklo nesprávnym predlžovaním a to následne vyťahuje vami založené istenia.
Najhorší prípad: Vytrhanie všetkých istení a pád na zem. Lezec zomrie na následky úrazu.
Ako sa tomu vyhnúť: Stať sa dobrým lezcom na vlastnom istení vyžaduje veľa praxe. Neuponáhľajte to. Začnite v cestách, ktoré sú obtiažnosťou bezpečne pod vaším RP. Ak leziete na umelej stene VIII , začnite so zakladaním v nejakej V/V+. Bez srandy.
Zistite si všetky potrebné informácie, pochopte ako vlastné istenia fungujú a aké sú ich limity. Naučte sa vybudovať istiace stanovište na vlastných zaisťovacích prostriedkoch.

Byť dobrým a zdatným horolezcom vyžaduje čas a prax. Ak vidíte niekoho na skale pri nejakej chybe, nebojte sa ho osloviť a opraviť. Na druhej strane, nenechajte sa nachytať pri týchto základných chybách a nezabudnite nosiť hruďák a prilbu.

[space value=“50″]

Páčil sa ti článok? Podpor nás…

Horalka

Lajky vyzbierané na Facebooku či Instagrame nás veľmi tešia a sú pre nás veľmi dôležité. Vďaka ním sa dostávame do povedomia a zviditeľnujeme sa. Kedže vám ale chceme prinášať stále hodnotnejší a zaujímavejší obsah, aj malá podpora v hodnote Horalky nás poteší a pomôže.
Možnosti, ako sa to dá, nájdete v sekcii – Podporte nás.
Ďakujeme.

Odporúčané články